Oglas
  1. Naslovnica
  2. Vijesti
  3. Šibenik

Istina je uvijek negdje u sredini

Bitka za čisti Šibenik – Burić hvali 'piaggio odred' i kudi nesavjesne građane, evo koliko je prekršaja izdalo komunalno redarstvo

Bitka za čisti Šibenik – Burić hvali 'piaggio odred' i kudi nesavjesne građane, evo koliko je prekršaja izdalo komunalno redarstvo

Smeće je i dalje jedna od top šibenskih tema. Fotografije gomile vreća otpada pokraj kontejnera, podzemnih i nadzemnih, gotovo svakodnevno stižu u našu redakciju. Sve nam češće stižu i dokazi s druge strane, iz Zelenog grada, dokazi o nesavjesnim građanima kojima je teško, neisplativo provući karticu pa smeće odlažu pokraj spremnika, iako su poluprazni, ili o onima koji vozilima blokiraju komunalcima pristup spremnicima otpada. Dakle, kao i uvijek, istina je negdje u sredini.

Oglas

-Da li je grad čist ili ne, dalo bi se raspravljati, i ne mislim se upuštati u tu diskusiju, iako se ne slažem da je Šibenik prljav. Pogledajte samo druge gradove – kazao je šibenski gradonačelnik Željko Burić na zadnjoj sjednici Gradskog vijeća nakon još jedne (oporbene) prozivke o 'šporkom i smrdljivom gradu'.

Burić je 'udario kontru'.

-Sad ću javno reći, iskreno i duboko hvala svim zaposlenicima Zelenog grada, pogotovo onima koji skupljaju smeće, tim momci u malim piaggio vozilima koji špartaju i kupe smeće i to smeće čiji odvoz nije plaćen, jer ti vjerni zaljubljenici u grad to naprave na način da se teško vidi, a oni koji vide prave se da ne vide. A sustav je takav da je bolje ne poslati ih na sud jer su sudski troškovi veći nego kazne – istaknuo je Burić, dodajući kako na kraju sve opet plate građani, preko proračuna.

Ne skrivaju smeće, nego svoj obraz

Koliko neki vole svoj grad gradonačelnik je ilustrirao friškim primjerom.

-Neki dan smo u stoljetnoj buti, koja vodi od Medulića prema crkvici svetog Julijana, koja je pojedincima služila za skrivanje smeća, a ja bih rekao da su skrivali svoj obraz, postavili dizajnersku klupu koju je izradila jedna naša dizajnerica, postavljena je i rasvjeta i plan grada. Već sljedećeg jutra buta je bila krcata smeća, i to odloženo na tu lijepu klupu, na kojoj su ostali tragovi ulja. Valjda se bilo teško sagnuti još 50 centimetara. To smo mi. Ako mislimo da Zeleni grad ima toliko ljudi koji će servisirati svakog pojedinca u svakom trenutku kad baci smeće onda smo tu bitku izgubili, grad će biti prljav unatoč tome što zadnji piaggio prođe rivom u 23 sata – poručio je Burić.

Oglas

Riva također ima svoju priču kad je riječ o smeću, dodao je.

- Htjeli smo toliko biti uslužni, da smo ugostiteljima rekli; ako već ne evidentirate odlaganje smeća kroz karticu, samo ostavite vreće smeća uz rub nogostupa u 23 sata i mi ćemo ih pokupiti. Ni to nije bilo dovoljno – nije krio razočaranje Burić.

A kada riječi ne pomažu, možda mogu kazne. Pitali smo Grad koliko je prekršajnih naloga ili kazni komunalno redarstvo izdalo građanima od početka ove godine u vezi s nepropisnim odlaganjem otpada.

Oglas

-Grad Šibenik provodi nadzor lokacija na kojima se učestalo pojavljuje nepropisno odložen otpad, a komunalno redarstvo postupa po prijavama građana i utvrđenim slučajevima na terenu. U razdoblju od 1. siječnja 2025.godine do travnja 2026. godine izdano je 46 obaveznih prekršajnih naloga i 50 upozorenja zbog nepropisnog odlaganja otpada uz spremnike,  dok je u proteklih pet godina izdano 49 obaveznih prekršajnih naloga fizičkim i pravnim osobama zbog nelegalnog odlaganja glomaznog otpada na širem gradskom području – odgovorili su nam.

Nadogradnja sustava videonadzora

Pitali smo i na koji način Grad Šibenik trenutačno nadzire nepropisno
odlaganje otpada oko spremnika te postoje li planovi za pojačani nadzor ili dodatne mjere kako bi se spriječilo stvaranje divljih odlagališta i neurednih lokacija oko
spremnika u gradu.

Oglas

-Kontrola odlaganja otpada djelomično se provodi i putem jednog dijela postojećeg sustava videonadzora, no kako bi se takvi slučajevi mogli procesuirati Grad Šibenik mora imati podršku Ministarstva unutarnjih poslova koje provodi identifikaciju osoba zabilježenih na snimkama.  Osim toga, u praksi se nerijetko događa da, nakon provedenog postupka, izrečene sudske kazne budu relativno niske te ne ostvaruju dovoljno snažan preventivni ni edukativni učinak. U  sljedećoj fazi nadogradnje sustava videonadzora planira se dodatno usmjeravanje na nelegalno odlaganje otpada, kako uz spremnike za otpad tako i na širem području grada, posebno na lokacijama na kojima su uočena opetovana ilegalna odlagališta – stoji u odgovoru Grada Šibenika iz kojeg su još jednom apelirali na sve građane da otpad odlažu odgovorno i u skladu s propisima.

- Očuvanje urednosti i čistoće javnih površina zajednička je odgovornost svih nas – poručili su.

Oglas
Najnovije vijesti
1
2
3
4
5
6
Oglas
Oglas
Oglas
/ IZ KATEGORIJE