Disciplinirani nazad, konkretni naprijed

Šibenikov recept za gostovanja opet dao ploda: svladali i Lokomotivu

Nogomet   |   Autor: Goran Milić   |   23.08.2024 u 22:01

Slavko Midzor/Pixsell
U susretu 4. kola SuperSport HNL-a, Šibenik je na gostovanju kod zagrebačke Lokomotive pobijedio sa 0:1 (0:1), strijelac je bio Zuta u 23. minuti. Baš kao i protiv Osijeka, ovo je bila druga gostujuća pobjeda Šibenčana protiv tog protivnika u povijesti HNL-a.

Lokomotiva u kadrovskim problemima nije odustala od svoje igre i traženja brzih i konstantnih napada. Šibenik je igrao tek mrvu sporije od protivnika na početku, istovremeno povučen i ambiciozan prema naprijed, odnosno discipliniran u obrani, čvrst u duelima i vrlo konkretan u napadačkim dodavanjima, opet uz prepuštanje više posjeda lopte domaćinu. Napadači Božić i Santini imali su različite uloge, prvi je bio zadužen za pokušaj bijega prema naprijed, drugi za često povlačenje prema nazad i značajnu ulogu u osvajanju visokih lopti.

Takva igra donijela je Šibenčanima puno više šansi od protivnika u prvom poluvremenu. Već u 2. Santini je nakon ubačaja Kolege imao priliku unutar kaznenog prostora, slabo zahvaćenu loptu poslao je preko gola. Kolega je u 10. nastavio svoj dobar dan; odlično je zdesna visokom loptom našao isturenog Božića, on se dobro okrenuo s loptom, no u duelu s čuvarom nije ju više uspio zahvatiti.

U 23. 0:1 za Šibenik: nakon prekida Kolega vuče još jedan majstorski potez; probija desnu stranu i visokom loptom pronalazi skroz na drugoj strani Zutu. Lijevi krilni bek iskoristio je pas desnog krilnog beka i odmah iz voleja lijevom nogom pogodio prvi kut vrata Šubarića. Bio je to prvi gol Makedonca za šibenski klub.

U 36. lukav pokušaj Majića, kojem se u šesnaestercu na desnoj strani odbila lopta, a on ju je isprve uputio prema vratima, no pokušao je tući vanjskim dijelom stopala pa je lopta otišla pored gola.

Prvo poluvrijeme prošlo je za Šibenik brzo i bezbolno, jedino što je Lokomotiva napravila bio je pokušaj Suška koji je otišao pored lijeve vratnice, u 44. minuti.

Živo je krenuo nastavak, a domaći stisnuli. U 49., nakon kornera, Živković je iz voleja tukao tik pored lijeve stative šibenskog gola. Na drugoj strani, nakon Santinijevog truda u kaznenom prostoru, Bakić je također bio blizu pogotka. U 53. Đaković je obranio udarac glavom Čopa iz blizine, u 56. Karačić u sličnom pokušaju puca preko gola, u 57. Vranjković je nogom pogodio desnu stativu.

U 59. Božić je mrvu prebrzo pobjegao zagrebačkoj obrani, poslao loptu u mrežu, no gol mu je poništen zbog zaleđa.

Zagrepčani su, kako je utakmica odmicala, bili sve dominantniji i stalno pleli oko šibenskog prostora. U kornerima je bilo 14:0 za domaće.

U 86. Đaković opet pokazuje što zna: velika obrana paradom udesno, nakon Čuićevog udarca glavom; krajnjim naporom iščupao je vratar Šibenika taj udarac iz mreže! A onda je u nadoknadi jednom uprazno izletio i zamalo poklonio domaćinu izjednačenje.

Šibenik je izdržao do kraja, kraj disciplinirane šibenske obrane zagrebački stalni napadi bili su uzaludni. Carevićeva ekipa svladala je pri startu HNL-a u gostima dva najozbiljnija kandidata za UEFA Konferencijsku ligu.

Stadion u Kranjčevićevoj, gledatelja 300, sudac Mateo Erceg (Pristeg)
LOKOMOTIVA (ZG): Šubarić, Goričan, Mudražija, Čop, Karačić, Živković, Smakaj (od 72. Čuić), Dajčer, Baždarić, Sušak (od 46. Vranjković), Žilinski (od 39. Kolinger), trener Silvijo Čabraja
ŠIBENIK: Đaković, Majić (od 69. Prekodravac), Bakić (od 90. Baković), Božić (od 84. Zdunić), Morrison, Santini, Kolega, Punčec, Roca (od 84. Gačić), Zuta, Perić, trener Mario Carević

U sljedećem kolu Šibenik gostuje kod Gorice u petak od 20 sati.