Ne ide protiv najboljih

Šibenik nemoćan i na Poljudu

Nogomet   |   Autor: G.M.   |   06.10.2024 u 20:23

Ivo Čagalj/Pixsell
U susretu 9. kola SuperSport Prve NL, nogometaši Šibenika poraženi su u Splitu od domaćeg Hajduka sa 4:0 (2:0), pogocima Rakitića u 2., Durdova u 17., Kalika u 62. i Livaje u 88. minuti. Šibenik je tako i protiv treće momčadi iz vrha hrvatskog nogometa uvjerljivo poražen na gostovanju.

Koliko je Hajduk u dalmatinskom derbiju pokazao kvalitetu, toliko je i Šibenik pokazao svoje slabosti, koje su mu više nego u bilo kojoj drugoj utakmici ove sezone došle na naplatu.

Već u 2. minuti domaći vode. Nakon auta s lijeve strane, splitska kombinacija Livaja-Rakitić-Dajaku-Rakitić dovela je ovog posljednjeg u priliku unutar šesnaesterca, koju je uspio iskoristiti. Koliko god akcija izgledala sjajno iz napadačkog kuta, iz obrambene perspektive ostaje činjenica da je Dajaku ostao posve sam na lijevoj strani, unutar kaznenog prostora, a Rakitić se kroz dvojicu ili čak više šibenskih igrača probio bez pravog otpora obrane.

Nove prilike imali su u 6. Durdov i 9. Dajaku, a onda u 17. Hajduk povećava vodstvo. Hrgović je na desnoj strani dobrom loptom uposlio Durdova, a mladi igrač domaćih je pokazao vještinu te je uspio u malo prostora namjestiti sebi udarac na lijevu nogu pokraj Dujmovića i Morrisona te zabiti kroz Đakovića, koji tu ništa nije mogao.

U 31. minuti ozlijedio se šibenski stoper Perić pa ga je morao zamijeniti Gržan, koji je tako upisao debi u dresu Šibenika. Velika dominacija Splićana u duelu i trci ostavljala je malo prostora momčadi u crnom da bilo što napravi prema naprijed. Santini je još jednom uložio veliki trud, no na šibenskim krilima nije bilo nikakvih događanja, a igraču poput zadarskog napadača potrebne su kvalitetne lopte baš s krila, kako bi nešto napravio. Ovako se Ivan još jednom morao sam vraćati previše unazad da dođe do baluna; iako Zadranin pokazuje veliki trud i nije mu teško to napraviti, može ga se i bolje koristiti.

Kolega i Zuta, koliko god bili kvalitetni kao bekovi, bez pomoći nekoga na krilu nisu u stanju kao krilni bekovi držati sami cijelu desnu, odnosno cijelu lijevu stranu, kada se nađu protiv ovakvih protivnika.

U 62. minuti Kalik se upisao u strijelce. Iz napadačke perspektive opet se to činilo kao sjajna akcija, Prpić je proigrao udesno Kalika, koji je u teškoj situaciji odlučio kreativno pucati vanjskim dijelom desne noge, tako da je lopta prošla i vratara i igrača Šibenika i polako ušla u gol. Iz obrambene perspektive, pak, Bakić je na početku akcije bio tik uz Kalika pa se u trku odmakao od njega, dopustivši da on odjednom ostane sam, a Đaković je malo oklijevao pri izlasku; kada se već odlučio izaći, trebao je brže zatvarati taj šut. Morrisonu, kraj kojeg je lopta ušla u mrežu, ne može se ništa zamjeriti, Kalikova lopta imala je takvu putanju da je Ganac nije mogao dohvatiti, iako se činilo da je on pokraj nje.

U 75. je Šibenik upisao prvi udarac u okvir gola. Zuta je iz slobodnog udarca tukao dobro u gornji kut protivničkog gola, ali bila je to ipak prevelika udaljenost pa je vratar Lučić imao dovoljno vremena da obrani gostujući pokušaj.

Četvrti gol u 88. djelo je asistenta Biuka koji je s lijeve strane splitskog napada ubacio i Livaje koji je dobro pratio akciju te se našao na pravom mjestu i poentirao iz blizine. Biuk je pri primanju lopte bio potpuno sam na lijevom krilu, a Livaju nijedan od četvorice obrambenih igrača nije dobro pokrivao.

Sve u svemu, noć za zaborav za šibenske navijače, koji se ionako nisu mogli previše nadati uspjehu protiv raspoloženog i jačeg protivnika, no iz grešaka napravljenih večeras ipak naša momčad može dosta naučiti.

Stadion Poljud, gledatelja 21000, sudac Patrik Kolarić (Čakovec)

HAJDUK: Lučić, Hrgović, Uremović, Prpić, Diallo (od 63. Sigur), Rakitić (od 77. Moufi), Krovinović, Durdov (od 63. Melnjak), Kalik (od 71. Sanyang), Dajaku (od 63. Biuk), Livaja, trener Gennaro Gattuso

ŠIBENIK: Đaković, Perić (od 31. Gržan), Morrison, Dujmović, Kolega, Kavelj, Bakić (od 86. Vasilj), Zuta, Torres (od 46. Prekodravac), Božić (od 70. Delić), Santini (od 70. Baković), trener Mario Carević

U sljedećem kolu Šibenik 19. listopada dočekuje Osijek.